Zanurz się w starożytnej sztuce w Krakowie – Galeria Sztuki Starożytnej

Galeria Sztuki Starożytnej w Krakowie – miejsce, w którym czas się zatrzymał

Kraków, to jedno z najpiękniejszych miast Europy, pełne zabytków, kultury i sztuki. Galeria Sztuki Starożytnej w Krakowie to jeden z tych miejsc, które odwiedzać powinno każde osoba odwiedzająca stolicę Małopolski. Położona w samym centrum miasta, galeria zaprasza do wnikliwego obejrzenia dzieł sztuki pochodzących ze starożytności, wspaniała okazja by poczuć i ponieść się w przeszłość.

Historia powstania Galerii Sztuki Starożytnej

Galeria Sztuki Starożytnej powstała w Krakowie w 1993 roku, w wyniku połączenia Muzeum Etnograficznego i Muzeum Kolekcji Władysława Łuszczkiewicza. Zbiory pochodzą z późnego średniowiecza i renesansu, aż po zabytki z czasów nowożytnych. Eksponaty to zarówno dzieła sztuki jak i przedmioty codziennego użytku. Obejmują one wszystkie dziedziny sztuki, od malarstwa, grafiki, porcelany, mebli, rzeźb, aż po tekstylia i broń. Galeria Sztuki Starożytnej powstała także jako miejsce edukacyjne. Liczne warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych wciąż się odbywają, poruszając tematy związane z historią sztuki starożytnej oraz zasadami konserwacji zbiorów muzealnych.

Zbiory Galerii Sztuki Starożytnej

Galeria Sztuki Starożytnej w Krakowie posiada bardzo bogaty zbiór. Najcenniejsze dzieła to meble, porcelana, obrazy, rzeźby, tekstylia i broń. Najstarsze eksponaty pochodzą z czasów starożytnych. Wśród nich, można zobaczyć m.in. prezentację sztuki rzymskiej, etruskiej, greckiej i etiopskiej. Miedzy innymi, można zobaczyć zabytkowe talerze z czasów renesansu, późnośredniowieczne obrazy, a także ozdoby z brązu i żelaza. Wśród najbardziej znaczących eksponatów można wymienić m.in. reliktarium z XV w., drewniany krzyż w stylu gotyckim, żelazny krzyż z XIV w. oraz marmurowa kolumna z VI w. p.n.e.

Strefa edukacyjna

Galeria Sztuki Starożytnej w Krakowie posiada ponadto wyjątkową strefę edukacyjną. Jest ona przeznaczona dla osób w każdym wieku. W jej ramach organizowane są warsztaty i zajęcia dotyczące historii sztuki starożytnej, a także zasad konserwacji zabytków. Uczestnicy mogą zapoznać się z zasadami zachowania zabytków i poznać techniki ich konserwacji, takie jak malowanie, odnawianie i renowacja. Ponadto, oferowane są warsztaty dotyczące prac ręcznych, takich jak malowanie i rzeźbienie.

Zabytkowe Wystawy

Galeria Sztuki Starożytnej organizuje również różnego rodzaju wystawy. Wystawy zazwyczaj dotyczą zabytków sztuki starożytnej, a także rzadko spotykanych eksponatów, takich jak polichromowane anioły, wykonane w stylu barokowym. Ponadto, galeria organizuje wystawy tematyczne, których tematem może być np. sztuka religijna z różnych okresów, zabytkowe meble i instrumenty muzyczne.

Gdzie znajduje się Galeria Sztuki Starożytnej w Krakowie?

Galeria Sztuki Starożytnej znajduje się w samym centrum Krakowa, przy ulicy Wielopole 5. Wchodzi ona w skład gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Do dyspozycji są informacje o godzinach otwarcia, cenach biletów i wszelkich szczegółach dotyczących wystawy.

Podsumowanie

Galeria Sztuki Starożytnej w Krakowie to wspaniałe miejsce, w którym czas się zatrzymał. Zgromadzone tam zabytki pozwalają poczuć i przenieść się w czasie, do okresu starożytnego. Galeria posiada bogate zbiory, zarówno dzieł sztuki jak i przedmiotów codziennego użytku. Ponadto, galeria organizuje liczne wystawy i warsztaty, dzięki którym można bliżej poznać historię sztuki starożytnej oraz przekonać się o sztuce konserwacji zabytków. Możliwość odwiedzin Galerii Sztuki Starożytnej w Krakowie to okazja, jakiej nie można przegapić.