Sztuka w sercu Kalisza: Galeria im Jana Tarasina

Galeria im. Jana Tarasina – symbol artystycznego dziedzictwa Kalisza

Od ponad trzech dekad Galeria im. Jana Tarasina gromadzi zbiory związane z sztuką i kulturą. Wystawy i wydarzenia odbywające się w jej murach są źródłem wiedzy o sztuce oraz dziedzictwie kulturowym Kalisza. Galeria mieści się w budynku dawnego Domu Handlowego, który został zakupiony przez Urząd Miejski w roku 1983 i przekazany do dyspozycji Galerii.

Historia i zbiory

Galeria im. Jana Tarasina powstała w roku 1988, a jej pierwszym dyrektorem był Jan Tarasin. Od samego początku Galeria skupiała się na promocji sztuki lokalnych artystów oraz artystów z całej Polski i Europy. W jej zbiorach znajdują się m.in. obrazy, rysunki, grafiki oraz rzeźby tworzone przez różnych artystów.

Miejsce kultury

Galeria im. Jana Tarasina to nie tylko miejsce zbiórki zabytków sztuki. Jest także ważnym miejscem kulturalnym i edukacyjnym. Galeria organizuje wystawy, prezentacje filmów, warsztaty, spotkania autorskie oraz wydarzenia muzyczne.

Budynek

Dawny Dom Handlowy, w którym obecnie mieści się Galeria, jest imponującym przykładem architektury secesyjnej. Budynek został zaprojektowany przez kaliskiego architekta Jana Święcickiego i został wybudowany w roku 1907.

Wystawy

W Galerii im. Jana Tarasina odbywają się regularnie różnego rodzaju wystawy. Najczęściej są to wystawy poświęcone sztuce współczesnej oraz dawnej, sztuce ludowej, dziełom sztuki sakralnej, a także wystawy czasowe. Do najbardziej znanych wystaw należą „Polska sztuka współczesna” czy „Sztuka ludowa z Podhala”.

Wydarzenia

Galeria im. Jana Tarasina jest również miejscem, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Organizowane są tu koncerty, spotkania z artystami, dyskusje, warsztaty i wykłady. Do najbardziej znanych wydarzeń, które odbywały się w Galerii należą „Noc Muzeów” czy „Festiwal Sztuki Współczesnej”.

Kontakt

Galeria im. Jana Tarasina jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem jej murów. Można tu zobaczyć zbiory sztuki oraz wziąć udział w wystawach i wydarzeniach. Szczegółowe informacje na temat galerii można znaleźć na stronie internetowej.

Otwarcie Galerii

Galerię im. Jana Tarasina otwarto w 1988 roku. Był to ważny moment w historii Kalisza, ponieważ było to pierwsze tego typu miejsce w mieście.

Kuratorzy

Od czasu jej powstania Galeria im. Jana Tarasina działa pod kuratelą kompetentnych osób. Kuratorzy zajmują się promocją galerii, prowadzeniem wystaw, organizacją wydarzeń oraz wspieraniem artystów.

Artyści

Galeria im. Jana Tarasina od lat wspiera twórczość artystyczną młodych twórców. Oprócz wystaw i wydarzeń, Galeria organizuje także konkursy i nagrody dla artystów, którzy wyróżniają się swoją twórczością.

Podsumowanie

Galeria im. Jana Tarasina to jedno z ważniejszych miejsc kulturalnych w Kaliszu. Wystawy i wydarzenia, które odbywają się w jej murach są źródłem wiedzy o sztuce i dziedzictwie kulturowym Kalisza. Galeria stale dba o to, aby była miejscem, gdzie można się rozwijać i wspierać artystyczną twórczość młodych ludzi.