Petersburg jako najlepsze miejsce w Rosji do zobaczenia przedstawicieli sztuki – przewodnik po galerii sztuki


Petersburg – Mekka sztuki

Miasto Peterburg jest jednym z najbardziej malowniczych i bogatych w historię miejsc w Rosji. Położone nad Newą, po obu jej stronach, przyciąga turystów i przybyszów z całego świata z powodu jego piękna i różnorodności. To właśnie tutaj narodziła się i rozwinęła niezwykła sztuka, którą można oglądać w wielu wyjątkowych galeriach. Przedstawiamy przewodnik po niektórych z najważniejszych galerii sztuki w Petersburgu.

Ermitaż

Ermitaż jest najsłynniejszą galerią sztuki w Rosji. Ta pięknie zaprojektowana budowla jest głównym miejscem odwiedzanym w Petersburgu i została założona w 1764 r. przez carycę Katarzynę Wielką. Obecnie Ermitaż mieści jedną z największych i najbardziej imponujących kolekcji dzieł sztuki pod jednym dachem, w tym wiele wspaniałych obrazów i rzeźb. Najbardziej znane dzieła obejmują Vincent van Gogh Sunflowers, Rembrandt The Prodigal Son i La Madonna della Tenda autorstwa Rafaela Santi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Ermitaż jest również domem dla największej w Rosji kolekcji złotych monet i diamentów, które są uważane za najcenniejsze skarby państwowe.

Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta

Erarta to pierwszy w Rosji muzeum sztuki współczesnej, które jest jednym z najważniejszych miejsc w Rosji, jeśli chodzi o sztukę. Erarta jest uważana za jedną z największych galerii sztuki w Europie, ponieważ oferuje szeroką gamę wystaw obrazów, rzeźb, instalacji i innych dzieł współczesnego artysty. Wystawy są zazwyczaj tematyczne, a niektóre z nich obejmują: sztukę abstrakcyjną, sztukę eksperymentalną, sztukę publiczną, sztukę performensu, sztukę słowa i sztukę nowych mediów. Istnieje również bogata kolekcja dzieł sztuki, które pochodzą z całego świata, w tym dzieła wybitnych twórców takich jak Vincent van Gogh, Andy Warhol, Damien Hirst, Jasper Johns i wielu innych.

Muzeum Sztuki Rosyjskiej

Muzeum Sztuki Rosyjskiej znajduje się w zabytkowym ratuszu w Petersburgu i posiada jedną z najbardziej imponujących kolekcji dzieł sztuki. Muzeum ma szeroki zakres dzieł, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, meble, porcelanę i inne przedmioty. Najbardziej znaczące dzieła to m.in. Arkhip Kuindzhi View of the Russian North, Ivan Aivazovsky The Ninth Wave, Uryevich Kuindzhi The Floating Island i Portrait of the Empress Catherine II autorstwa Elizy Volkonsky. Muzeum Sztuki Rosyjskiej jest również domem dla kolekcji rękopisów i rysunków ikon, a także współczesnych dzieł sztuki, w których wystawiane są dzieła współczesnych artystów rosyjskich.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Petersburgu jest domem dla wielu ekscytujących dzieł sztuki współczesnej. Muzeum ma w swojej kolekcji wiele wspaniałych obrazów, rzeźb, instalacji i innych dzieł sztuki nowoczesnej. Wiele z tych dzieł pochodzi od znanych twórców, takich jak Marc Chagall, Wassily Kandinsky, Kazimir Malevich, Lyubov Popova, Kurt Schwitters i innych, a wystawy często są tematyczne, aby pomóc oglądającym wyłonić przekazy i poznać kontekst wszystkich dzieł. Muzeum oferuje także różne warsztaty, wykłady i spotkania, które pomagają rozwijać wyobraźnię i wnikliwość estetyczną osób odwiedzających.

Muzeum Zachęty Sztuk Pięknych

Muzeum Zachęty Sztuk Pięknych w Petersburgu jest najstarszą i największą instytucją kulturalną w Rosji i jedną z największych galerii sztuki w Europie. Muzeum ma imponujące zbiory dzieł sztuki z całego świata, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, filmy, fotografie, pamiątki i inne przedmioty. Muzeum posiada kolekcję dzieł wybitnych twórców, w tym El Greco, Paul Cézanne, Henri Matisse, Vincent van Gogh, Pierre-Auguste Renoir, Marc Chagall i wielu innych. Muzeum Zachęty Sztuk Pięknych oferuje również szereg wystaw tematycznych, warsztatów i innych imprez edukacyjnych.

Galeria Ziemi Wschodniej

Galeria Ziemi Wschodniej w Petersburgu jest wyjątkowa w swojej skali i pokazuje sztukę z Rosji, Azji i Europy Wschodniej. Galeria została założona w 2011 roku i składa się z trzech pięter, na których można znaleźć różne dzieła sztuki, w tym obrazy, rzeźby, instalacje, fotografie, filmy i inne dzieła. Najbardziej znane dzieła to m.in. The Dreamer autorstwa Yury Orekhova, The Grief of a Mother autorstwa Eltsova i The Storm autorstwa Nikolaya Zakharova. Galeria Ziemi Wschodniej oferuje również różne wystawy tematyczne, warsztaty, spotkania z artystami i inne imprezy edukacyjne.

Muzeum Historii Sztuki Rericha

Muzeum Historii Sztuki Rericha w Petersburgu jest domem dla unikalnej kolekcji sztuki i pamiątek. Muzeum powstało w czasie Zimnej Wojny w latach 50-tych XX wieku i składa się z trzech pięter, na których można znaleźć szeroką gamę dzieł sztuki z różnych epok i kultur. Najbardziej znaczące dzieła obejmują The Miracle of the Sun autorstwa Niki de Saint Phalle, The Moon autorstwa Andy Warhola, The Feast of the Worshippers autorstwa Olega Savostianova i Portrait of Empress Alexandra Fedorovna autorstwa Konstantina Korovina. Muzeum Historii Sztuki Rericha oferuje również szereg wystaw, warsztatów i innych interesujących wydarzeń edukacyjnych.

Galeria Sztuki Współczesnej

Galeria Sztuki Współczesnej w Petersburgu jest jednym z najważniejszych miejsc w Rosji, jeśli chodzi o sztukę współczesną. Galeria składa się z pięciu pięter, na których można znaleźć zbiory dzieł sztuki od znanych twórców, w tym Claude Monet, Salvador Dali, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Marc Chagall i wielu innych. Galeria Sztuki Współczesnej oferuje również wiele wystaw tematycznych, warsztatów, wykładów i innych wydarzeń edukacyjnych. Przyjeżdżając do Petersburga, galeria ta jest jednym z miejsc, których nie można przegapić.

Petersburg jako Mekka sztuki

Petersburg to mekka sztuki, a wspaniałe galerie sztuki, które tutaj znajdują się, są odzwierciedleniem bogactwa i różnorodności sztuki rosyjskiej. Niezależnie od tego, czy interesuje Was sztuka współczesna, sztuka abstrakcyjna, sztuka realistyczna, sztuka nowych mediów czy sztuka publiczna, z pewnością znajdziecie coś, co Was zainteresuje i będziecie chcieli oglądać w wyjątkowych i imponujących galeriach sztuki w Petersburgu.