Odkryj londyńskie skarby sztuki: przejdź się po najlepszych galeriach sztuki w mieście

National Gallery

Londyńska National Gallery to ogromna, darmowa galeria sztuki na Trafalgar Square w centrum Londynu. Galeria ma około 23 000 dzieł sztuki, obejmujących obrazy od średniowiecza do XIX wieku, w tym prace wielkich mistrzów, takich jak Monet, Cézanne, Van Gogh, Botticelli, Rembrandt, Turner, Vermeer, Pissarro i Rubens. Galeria jest otwarta przez siedem dni w tygodniu, z wyjątkiem święta Bożego Narodzenia i dni przedświątecznych, od godziny 10.00 do 18.00, z ekstra godzinami po 21.00 we wtorki i piątki. Warto także wiedzieć, że w niedziele wstęp jest bezpłatny dla wszystkich.

Tate Gallery

Tate Gallery to brytyjska galeria sztuki o szerokim zakresie dzieł sztuki, od tradycyjnych obrazów do współczesnych form sztuki współczesnej. Tate ma cztery londyńskie oddziały: Tate Britain, Tate Modern, Tate Liverpool i Tate St Ives, które można odwiedzić w ramach jednego biletu. Tate Modern jest największym oddziałem, zajmującym 100 000 metrów kwadratowych w centrum Londynu i gromadzi w swoich zbiorach dzieła współczesnych artystów, takich jak Pablo Picasso, Mark Rothko i Andy Warhol. Wstęp do Tate Gallery jest bezpłatny, a galeria jest otwarta codziennie, z wyjątkiem świąt, od godziny 10.00 do 18.00.

Victoria and Albert Museum

Victoria and Albert Museum (V&A) jest jedną z najbardziej popularnych galerii sztuki w Londynie. Zajmuje sześć budynków i jest domem dla ok. 2,3 miliona przedmiotów z zakresu sztuki, od mebli, ornamentów i sztuki użytkowej po filmy, modę i projektowanie wnętrz. Zbiory V&A obejmują dzieła artystów europejskich i dalekowschodnich, a także wystawy czasowe od współczesnych artystów. V&A jest czynna codziennie od godziny 10.00 do 17.45, z wyjątkiem świąt i dni przedświątecznych. Bilet wstępu kosztuje ok. 20 funtów, ale wstęp jest bezpłatny w niedziele.

Londyński Muzeum Historii Naturalnej

Londyński Muzeum Historii Naturalnej (NHM) to jedna z najbardziej znanych galerii sztuki w Londynie. Muzeum ma ogromne kolekcje dinozaurów, skamieniałości i minerałów oraz eksponaty sztuki, takie jak obrazy i rzeźby ryb. Muzeum znajduje się przy South Kensington i jest otwarte codziennie od godziny 10.00 do 17.50, z wyjątkiem świąt, z wstępem w cenie ok. 17 funtów dziennie. Darmowy wstęp mają uczniowie i dzieci, a zniżka 50% ma miejsce w niedziele.

Museum of London

Museum of London to jedno z najważniejszych muzeów w Londynie, koncentrujące się na historii i kulturze miasta. Znajduje się w Smithfield, w sercu Londynu, a jego zbiory obejmują ponad milion eksponatów, od średniowiecznych obrazów do współczesnych dzieł sztuki. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do niedzieli od godziny 10.00 do 18.00, a wstęp jest bezpłatny.

Royal Academy of Arts

Royal Academy of Arts (RA) jest jedną z najbardziej prestiżowych galerii sztuki w Londynie. Znajduje się przy Burlington House na Piccadilly w West End, a jego zbiory obejmują ponad 800 dzieł sztuki współczesnej, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, projekty architektoniczne i kolekcje książek. RA organizuje także wystawy czasowe i warsztaty. Galeria jest otwarta codziennie od godziny 10.00 do 18.00 i wstęp kosztuje ok. 17 funtów.

Courtauld Gallery

Courtauld Gallery to galeria sztuki w centrum Londynu, znajdująca się na Somerset House na Strand. Galeria ma ekspozycje stałe obejmujące dzieła sztuki od średniowiecza do współczesnych czasów, w tym obrazy, grafiki, rzeźby i eksponaty sztuki użytkowej. Courtauld Gallery jest otwarte codziennie od godziny 10.00 do 18.00, z wyjątkiem świąt świąt Bożego Narodzenia, i wstęp kosztuje ok. 8 funtów.

Whitechapel Gallery

Whitechapel Gallery to galeria sztuki w centrum Londynu, znajdująca się na ulicy Whitechapel. Jej zbiory obejmują dzieła sztuki od XIX wieku po czasy współczesne, a galeria jest znana z organizowania wystaw współczesnych artystów, w tym wystaw indywidualnych i grupowych. Whitechapel Gallery jest otwarta codziennie od godziny 10.00 do 18.00, z wyjątkiem świąt, i wstęp jest bezpłatny.

Instytut Tate Britain

Instytut Tate Britain to jeden z czterech oddziałów galerii Tate i ma swoją siedzibę na Millbank w centrum Londynu. Jest to dom dla brytyjskiej sztuki od XVI wieku do dziś, a jego zbiory obejmują prace wielkich mistrzów, takich jak Turner, Gainsborough, Reynolds i Blake. Tate Britain jest otwarta codziennie od godziny 10.00 do 18.00, z wyjątkiem świąt, z wstępem w cenie ok. 13 funtów.

Serpentine Gallery

Serpentine Gallery to galeria sztuki w sercu Hyde Park, znajdująca się w budynku Kensington Gardens. Jej zbiory obejmują współczesne dzieła sztuki, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, instalacje i wideo, a także wystawy czasowe i warsztaty. Serpentine Gallery jest otwarta od poniedziałku do niedzieli od godziny 10.00 do 18.00, z wyjątkiem świąt i wstęp jest bezpłatny.

Londyn to jedno z najważniejszych miast sztuki na świecie, a jego galerie sztuki oferują cenne zbiory dzieł sztuki z różnych epok. Od National Gallery i Tate Gallery po Museum of London i Royal Academy of Arts, jest wiele miejsc do odkrycia, a dopiero ostatnio otwarte galerie, takie jak Serpentine Gallery, oferują jeszcze więcej. Wybierz jedną z tych galerii i odkryj londyńskie skarby sztuki.